
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 453 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Wire Wrap |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.147" (3.73mm) |
| Contact Length - Post: | 0.510" (12.95mm) |
| Overall Contact Length: | 0.880" (22.36mm) |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Shape: | Circular, Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 210 |
Current price of 453-10-212-00-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
CONN HDR .100" 16POS
.8MM TIGER EYE MICRO TERMINAL
XTAL OSC VCXO 622.0800MHZ LVPECL
XTAL OSC VCXO 148.42575MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
ER 14C 14#16 SKT PLUG