75844-101-16LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
75844-101-16LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:16
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:0.425" (10.80mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)