
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Ultra-Fit 172299 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.181" (4.60mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.465" (11.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 120°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 400V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of 1722991208 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 42POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
CRYSTAL 30.0000MHZ SERIES SMD
CONN HEADER VERT 8POS 3.5MM
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
PCB PIN HEADER 11P 5MM BLK VERT