
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek127® 1.27mm |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 82 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | - |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 715 |
Current price of 20021121-00082D1LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 80POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
FAN 60X25MM 12VDC RBLS TACH
CONN HEADER SMD 82POS 1.27MM
FILTER SAW 915MHZ 6SMD
DC DC CONVERTER 28V 150W