
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 929 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 58 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.235" (5.97mm) |
| Contact Length - Post: | 0.310" (7.87mm) |
| Overall Contact Length: | 0.645" (16.38mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin-Lead |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 929836-08-29 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 58POS 2.54MM
FIXED IND 22MH 34MA 145 OHM TH
CONN RCPT FMALE 16P SILVER CRIMP
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE