
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 2 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.394" (10.00mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.90µin (0.099µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of 826469-8 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 80 PIN,
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
CRYSTAL 27.1200MHZ 8PF SMD
CRYSTAL 27.1200MHZ 18PF SMD
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 2000W