
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Micro-MaTch |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Shape: | Rectangular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Red |
| Current Rating (Amps): | 1.5A |
| Voltage Rating: | 230V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 7500 |
Current price of 1-338728-6 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35