
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Micro Power |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions: | 18 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.083" (2.11mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.390" (9.91mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, Board Lock |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 6480 |
Current price of G88MP18102CEU is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 80POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 32POS 1.27MM
CIR BRKR THRM MAG 32A 480V 65V
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
DIODE ZENER 20V 2W MELF
CONN HEADER VERT 18POS 3MM