MX34R20VF1
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MX34R20VF1 PDF
Type Description
Series:MX34R
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.087" (2.20mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Locking Ramp
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:-
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features:Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A