N3440-5302RB
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
N3440-5302RB PDF
Type Description
Series:3000
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Length - Mating:0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:0.112" (2.84mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.340" (8.64mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Features:Keying Slot, Mounting Flange
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1.75A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 36POS 1.27MM