27642002RP2
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
27642002RP2 PDF
Type Description
Series:2764
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.158" (4.01mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A