NRPN044RCCN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
NRPN044RCCN-RC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:16
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.173" (4.40mm)
Contact Length - Post:0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:0.327" (8.30mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER SMD 94POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 43POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
SA64A B0G
SA64A B0G
TVS DIODE 64V 103V DO204AC
NRPN044RCCN-RC
NRPN044RCCN-RC
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
AMI-M11J-6-10-B
AMI-M11J-6-10-B
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
FJ-15-D-03.54-4
FJ-15-D-03.54-4
1MM FLEX CABLE JUMPER