B32B-PUDSS-1(LF)(SN)
Manufacturer
JST
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
B32B-PUDSS-1(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:PUD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:32
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Holder
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.378" (9.60mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Features:Board Guide
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:250V