PREC012DBAN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PREC012DBAN-M71RC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.197" (5.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A