DF11C-18DP-2V(57)
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2MM
DataSheet
DF11C-18DP-2V(57) PDF
Type Description
Series:DF11
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:18
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.283" (7.19mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Beige
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:250V
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 12POS 3MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 8POS 2.5MM
XTAL OSC XO 93.4400MHZ CMOS SMD
DF11C-18DP-2V(57)
DF11C-18DP-2V(57)
CONN HEADER SMD 18POS 2MM