67997-254HLF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
67997-254HLF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK® II
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:54
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:0.450" (11.43mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)