DT13-48PABCD-R015
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 48POS 4.44MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
DT13-48PABCD-R015 PDF
Type Description
Series:DT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.175" (4.44mm)
Number of Positions:48 (12 x 4)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Holder
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:-
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:-
Insulation Material:Plastic
Features:Mounting Flange
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:250VDC