HTSW-110-14-G-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
HTSW-110-14-G-D PDF
Type Description
Series:HTSW
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C