929705-06-31-I
Description
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
DataSheet
929705-06-31-I PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:31
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:0.710" (18.03mm)
Overall Contact Length:1.128" (28.65mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A