98401-402A26LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
98401-402A26LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.084" (2.14mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Post:Tin-Lead
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Board Guide, Pick and Place
Operating Temperature:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FTE-111-03-G-DH
FTE-111-03-G-DH
CONN HEADER SMD R/A 22POS 0.8MM
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
ZSS-108-06-G-D-960
ZSS-108-06-G-D-960
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
SiT3373AI-4E3-25NX223.000000Y
SiT3373AI-4E3-25NX223.000000Y
XTAL OSC VCXO 223.0000MHZ HCSL
SiT3373AC-1B9-28NX281.000000Y
SiT3373AC-1B9-28NX281.000000Y
XTAL OSC VCXO 281.0000MHZ LVPECL
98401-402A26LF
98401-402A26LF
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM