DF13-10P-1.25H(76)
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
DataSheet
DF13-10P-1.25H(76) PDF
Type Description
Series:DF13
Package:Tube
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.142" (3.60mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Beige
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:150V