P50LE-100P1-R1-DA
Description
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
P50LE-100P1-R1-DA PDF
Type Description
Series:Pak 50, P50LE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug
Contact Type:Center Strip Contact
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:100
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Holder
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.197" (5.00mm)
Contact Shape:-
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features:Board Lock
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Brown
Current Rating (Amps):0.5A