77317-804-40LF
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
DataSheet
77317-804-40LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bulk
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.190" (4.83mm)