M50-3610742
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM
DataSheet
M50-3610742 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:14
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:1.00µin (0.025µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Board Guide
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:250V
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TSM-109-04-T-SV-P-TR
TSM-109-04-T-SV-P-TR
CONN HEADER SMD 9POS 2.54MM
TST04RE01T
TST04RE01T
CONN HEADER R/A 4POS 5.08MM
CONN HEADER VERT 6POS 4.2MM
CX06-L
CX06-L
COVER FOR CX06
M50-3610742
M50-3610742
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM
1 TO 2 SPLITTER N-TYPE, 10 DB
MS75083-11BH
MS75083-11BH
FIXED IND 680NH 495MA 600 MOHM