TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
TERMINAL STRIP RIGHT ANGLE
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF PDF
Type Description
Series:TSHC-1-SD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:8
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.040" (1.02mm)
Contact Length - Post:0.299" (7.60mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.291" (7.40mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
PEC07DBEN
PEC07DBEN
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
10114830-11111LF
10114830-11111LF
CONN HEADER SMD R/A 11POS 1.25MM