95278-101-12LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
95278-101-12LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.100" (2.54mm)