M50-3601542
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM
DataSheet
M50-3601542 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Thermoplastic
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:-
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FTSH-108-01-F-DH-A
FTSH-108-01-F-DH-A
CONN HEADER SMD R/A 16POS 1.27MM
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 6MM