929550-01-31-EU
Description
CONN HEADER R/A 31POS 2.54MM
DataSheet
929550-01-31-EU PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:31
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.110" (2.79mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A