G125-MH12605M3P
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 26POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
G125-MH12605M3P PDF
Type Description
Series:Gecko SL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Screw Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.209" (5.30mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Jackscrews, Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:450V