
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 852 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 48 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | 0.319" (8.10mm) |
| Insulation Height: | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 90 |
Current price of 852-10-048-10-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
NANO-FIT HDR SMT RA SGL 8CKT 30A
CONN HDR .100" 10POS
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 48POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 53POS 2.54MM
SENSOR PROX INDUCTIVE 4MM CYLIND
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER