
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Micro-Fit 3.0 CPI 44914 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.390" (9.91mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Modified Tin/Brass Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2232 |
Current price of 0449145402 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 41POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CAP CER 1206 56NF 10V ULTRA STAB
CAP CER 680 PF 200V X7R 0805 PB
MEMS OSC XO 45.0000MHZ CMOS SMD
CONN HEADER VERT 4POS 3MM