
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 800 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 29 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.142" (3.61mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | 0.385" (9.77mm) |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 800-10-029-10-002000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 98POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 29POS 1MM
XTAL OSC VCXO 98.3040MHZ LVPECL
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVPECL
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 21POS 90DEG 3.5MM