G125-MS12605M2P
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1.25MM
DataSheet
G125-MS12605M2P PDF
Type Description
Series:Gecko SL
Package:Bulk
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Threaded
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A per Contact
Voltage Rating:450V