929705-06-20-I
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
929705-06-20-I PDF
Type Description
Series:929
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:0.710" (18.03mm)
Overall Contact Length:1.128" (28.65mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
54202-S0816LF
54202-S0816LF
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 8POS 3.96MM
77313-185-22LF
77313-185-22LF
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
SiT3373AI-4E2-33NZ250.000000X
SiT3373AI-4E2-33NZ250.000000X
XTAL OSC VCXO 250.0000MHZ HCSL
LOCATOR FOR 2002186000
929705-06-20-I
929705-06-20-I
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM