PBC30SGBN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PBC30SGBN PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:30
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.140" (3.56mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A