957220-2000-AR-PR
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
957220-2000-AR-PR PDF
Type Description
Series:957
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.220" (5.60mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A