M50-3632042R
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
DataSheet
M50-3632042R PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact