PEC35SBEN
Description
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM
DataSheet
PEC35SBEN PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:35
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.500" (12.70mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.140" (3.56mm)
Features:-
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A