929700-08-17-RK
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
DataSheet
929700-08-17-RK PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:17
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:0.310" (7.87mm)
Overall Contact Length:0.728" (18.49mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.5A