95278-101B22LF
Description
CONN HEADER SMD 22POS 2.54MM
DataSheet
95278-101B22LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Tube
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:22
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM