
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CWN |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Wire Wrap |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | 0.610" (15.49mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.681" (17.30mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Nickel |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | Keying Slot, Mounting Flange |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Blue |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of CWN-370-16-0000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM
CIR BRKR THRM 600MA 240VAC 28VDC
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
26G 0.25" HP SERIES TIP ID .009"