
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMP-Latch |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.388" (9.86mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | - |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 75 | ||
| 150 | ||
| 525 | ||
| 1050 | ||
| 5025 |
Current price of 5103309-5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 6POS
FIXED IND 20H 20MA 1.666K OHM
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
ANDON LIGHT RY SLT 15' RMT 100DB
MS47 WELD SHIELD 750MM