
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length: | 0.496" (12.60mm) |
| Insulation Height: | 0.102" (2.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 1000V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of 861400361YO6LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
DIODE ZENER 2V 500MW SOD323HE
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
ZEN TVS 1500W 12V VZ UNI DO-214A
DIODE ZENER