77313-801-38LF
Description
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
DataSheet
77313-801-38LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:38
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:0.425" (10.80mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)