CI1503M1VR0-NH
Description
3 POS 1.50MM(.059) WIRE TO BOARD
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
CI1503M1VR0-NH PDF
Type Description
Series:CI15
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.059" (1.50mm)
Number of Positions:3
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:0.093" (2.36mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.199" (5.05mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:120.0µin (3.05µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Plastic, Halogen Free
Features:Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):1A (AC/DC)
Voltage Rating:50VAC