
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 929 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 23 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.235" (5.97mm) |
| Contact Length - Post: | 0.510" (12.95mm) |
| Overall Contact Length: | 0.845" (21.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 929834-04-23-RK is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER R/A 56POS 2.54MM
CONN HEADR LOPRO 31POS .100 TIN
CONN HEADER VERT 4POS 3.96MM
CAP CER 0.018UF 63V X7R 1210
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
CABLE 3COND 20AWG WHT SHLD 100'