
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 929 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 66 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.235" (5.97mm) |
| Contact Length - Post: | 0.610" (15.49mm) |
| Overall Contact Length: | 0.945" (24.00mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 929665-05-33-I is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 34POS 1MM
XTAL OSC VCXO 200.0000MHZ HCSL
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
SENSOR PROX INDUCTIVE 2MM CYLIND
TAPE MASKING PUR 1" DIA 2000/RL