AT13-08PC-BM02
Manufacturer
Tuchel / Amphenol
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 8POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
AT13-08PC-BM02 PDF
Type Description
Series:BoardLock™ AT
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:-
Number of Positions:8
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.358" (9.10mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Holder
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:1.390" (35.30mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:IP67
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:250V