G125-MH12605M4P
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 26POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
G125-MH12605M4P PDF
Type Description
Series:Gecko SL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Screw Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.209" (5.30mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:450V
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 2POS 3MM
FTSH-150-03-L-D
FTSH-150-03-L-D
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
G125-MH12605M4P
G125-MH12605M4P
CONN HDR 1.25MM R/A 26POS
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
F39-CN7
F39-CN7
JANTXV2N6788U
JANTXV2N6788U
MOSFET N-CH 100V 4.5A 18ULCC