77317-412-42LF
Description
CONN HEADER R/A 42POS 2.54MM
DataSheet
77317-412-42LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bag
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:42
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.268" (6.80mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.190" (4.83mm)